Steaua, egal cu Sparta Praga în turul trei preliminar al Champions League

Steaua Bucureşti a terminat la egalitate prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Steliștii au remizat în deplasare, scor 1-1, cu Sparta Praga. Calificarea în play-off se decide pe Național Arena la București.

steaua - sparta pragaVicecampioana României a terminat la egalitate, scor 1-1 prima rundă a confruntării cu vicecampioana Cehiei, Sparta Praga. Steliștii joacă pe teren propriu șansa calificării în playoff-ul Ligii Campionilor.

Dockal a executat bine un corner iar Sural a reluat cu capul dintre trei steliști și deschide scorul în minutul 35.

Steaua reușește egalarea abia în minutul 75 printr-o lovitură liberă executată impecabil de Stanciu, lăsându-l fără reacție pe portarul ceh.

Dacă se vor califica în grupele Ligii, Steliștii vor avea un bonus garantat de 14,4 milioane de euro.

În cazul în care va fi eliminată în play-off,  vicecampioana României va intra în grupele Europa League şi va avea bonusuri garantate de 6 milioane de euro.