Steaua e la un pas de primăvara europeană. A învins Osmanlispor cu 2-1

Steaua București păstrează șanse de calificare în primăvara europeană după ce joi seară s-a impus pe Național Arena în fața echipei Osmanlispor cu scorul de 2-1.

steaua-bucurestiTurcii de la Osmanlispor au deschis scorul în minutul 30 prin Badou Ndiaye, din pasa lui Avdija Vrsajevic. Stelștii au intrat astfel la pauză conduși pe propriul teren. Golul egalizator a venit abia în minutul 68 prin execuția lui Marko Momcilovic.

În timp ce Gabriel Tamaș a adus victoria în tabăra roș-albaștrilor prin golul marcat în minutul 86 cu o lovitură de cap la centrarea lui Boldrin de pe partea dreaptă.

Este prima victorie a Stelei după doi ani de pauză în competițiile europene. Ultima victorie datează din 23 octombrie 2014, acasă, 2-1 cu Rio Ave.

Pe 8 decembrie Steaua va juca ultimul meci din grupă, în deplasare cu Villarreal. Dacă vor să se califice în primăvara europeană, steliștii trebuie să câștige partida cu ibericii.