Steaua Bucureşti s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal după ce au învins Viktoria Plzen

0 8

Vicecampioana României la fotbal, s-a impus, miercuri seara, pe Doosan Arena din Plzen, în manșa secundă a turului al treilea preliminar al competiției, în faţa echipei Viktoria Plzen, cu scorul de 4-1. FCSB s-a califcat astfel în play-off-ul Ligii Campionilor.

steaua-bucurestiSteliștii au început greu, cehii dominând meciul. Totuși, în minutul 27, FCSB a deschis scorul. Bălașa a marcat un gol genial! Fundașul a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, iar mingea s-a dus direct în vinclul porții cehilor.

După pauză, cehii au început mai bine și au egalat prin Krmencik, care a profitat de o gafă a lui Momcilovici.

În 10 minute, steliștii au marcat 3 goluri și au rezolvat calificarea. Teixeira a înscris în minutul 68, după un șut de la 15 metri. Tănase a marcat și el, cu un șut de la 10 metri, iar scorul final a fost stabilit de Alibe, din penalty, în minutul 79.

Echipa lui Nicolae Dică a obşinut astfel biletele pentru play off-ul Ligii Campionilor.

Dacă ratează calificarea în Grupele Ligii Campionilor, FCSB are are locul asigurat în grupele Europa League și un cec de 10 milioane de euro.