Steaua București s-a calificat în finala Cupei Ligii la fotbal

Steaua București s-a calificat miercuri seară, în finala Cupei Ligii Adeplast, deși a fost învinsă de Astra Giurgiu cu scorul de 2-0, în returul semifinalei competiției fotbalistice.

steaua bucuresti 2014După 3-0 în prima rundă, Steaua București a pierdut returul de la Giurgiu cu 2-0 și a fost cât pe ce să rateze calificarea în finală.

Kehinde Fatai a deschis scorul în minutul 70, iar Gabriel Enache a marcat al doilea gol în minutul 90+3. Giurgiuvenii nu au mai avut însă timp să egaleze scorul și să trimită partida în prelungiri, astfel că elevii antrenați de Dorinel Munteanu au pierdut la mustață calificarea.

Finala competiției va avea loc pe 20 mai, pe Arena Națională, și va fi disputată de Steaua și Pandurii Tg. Jiu.

Dinamo și Astra sunt recompensate fiecare cu suma cumulată de 105.000 euro pentru faptul că a ajuns în semifinale, finalista competiției este sigură că va încasa 175.000 de euro, iar câștigătoarea va lua în total pentru această ediție suma de 275.000 euro.