Steaua București, eliminată din Europa League după ce a pierdut meciul cu Villareal, scor 2-1

Steaua București a fost eliminată joi seară din Grupele Europa League după ce a pierdut partida disputată în Spania cu Villareal, scor 2-1.

steaua-astraVicecampioana României la fotbal, Steaua București, a ratat de puțin calificarea în primăvara europeană. Steliștii au cedat ultima partidă din grupă, cu 1-2 în meciul cu Villareal.

Nicola Sansone a deschis scorul în minutul 15. Steliștii au reușit egalarea în minutul 56 prin Vlad Achim, gol care a readus speranța în tabăra echipei sale.

Visul calificării a început să se năruiască în minutul 79 când Gabriel Tamaș a fost eliminat pentru un fault. Ibericii au profitat de superioritatea numerică și au marcat golul calificării în minutul 87 prin Manu Triguero

Echipa lui Laurenţiu Reghecampf se putea califica în primăvara europeană doar dacă mai marca încă un gol și reușea egalarea la 2-2.