Steaua București a câștigat și Cupa României la fotbal

Steaua București a învins duminică seară, echipa U Cluj în finala Cupei României disputată pe Național Arena din Capitală, bifând astfel cel de-al treilea titlu în 2015, în fotbalul intern.

steaua bucuresti - u clujDupă Cupa Ligii și titlul de Campioană a României, Steaua a cucerit duminică seară și trofeul Cupa României.

Steliștii s-au impus cu scorul de 3-0 în finala Cupei României în fața echipei U Cluj. Adi Popa a deschis scorul în minutul 9. După ce Stanciu scăpat în banda stângă, a centrat perfect în centrul careului, iar Adrian Popa a reluat în diagonală, bară-gol şi 1-0 pentru Steaua!

În minutul 48, Raul Rusescu a făcut 2-0 pentru Steaua după o pasă excelentă a lui Adi Popa. Mingea nu a lovit niciun adversar, surprinzător, iar atacantul Stelei a reluat din 6 metri în poarta lui Veselovsky!

În minutul 53, Adi Popa a reușit dubla, stabilind astfel scorul final al partidei, 3-0 pentru Steaua București care a reuşit astfel o triplă istorică şi primul event după 18 ani.

Gigi Becali a fost prezent în loja de pe Național Arena, bucurându-se de libertate dar și de cel de-al treilea trofeu cucerit de echipa sa.

A fost ultimul meci al lui Costel Gâlcă pe banca tehnică a Stelei. Antrenorul care a adus trei trofee în 2015 pentru Steaua, părăsește echipa din Ghencea pentru a antrena o formație din Golf.