Steaua București a câștigat Cupa Ligii I la fotbal

Steaua București și-a adjudecat miercuri seară, Cupa Ligii Adeplast la fotbal, după ce a învins în finală echipa Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 3-0, pe Național Arena din București.

steaua bucurestiSteaua București a câștigat miercuri seară, primul trofeu din 2015, în prezența a peste 15.000 de spectatori aflați pe Național Arena din Capitală.

Steliștii au deschis rapid scorul în finala cu Pandurii, încă din minutul 3, printr-un penalty executat de Gabriel Iancu, după ce Breeveld a fost faultat în careu de Ungurușan în momentul șutului.

Steaua a marcat al doilea gol prin Alex Chipciu în minutul 54, care a șutat de la circa 11 metri sub transversală, după o minge întoarsă de Popa.

Echipa lui Gâlcă a tranșat definitiv soarta partidei în minutul 67, când Chipciu a profitat de o eroare a lui Vasiljevic, a rămas singur cu portarul și l-a servit perfect pe ghinionistul Țucudean, care și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Pandurii a terminat meciul în zece oameni, după ce Eric s-a accidentat (81) la doar trei minute de la intrarea pe teren, într-un duel cu Vîlceanu, și nu a mai putut continua.

Până în finală, Steaua a trecut de Rapid (2-1) în optimi, de CSMS Iași (3-0) în sferturi și de Astra Giurgiu (3-0, 0-2) în semifinale.

Pandurii le-a eliminat pe Gaz Metan Mediaș (1-0, după prelungiri), pe Oțelul Galați (2-0) și pe Dinamo (2-1, 3-1).

În campionat, Steaua a surclasat Pandurii cu 6-0 în tur, în Ghencea, iar gorjenii și-au luat revanșa în retur cu scorul de 3-1.

Potrivit Ligii Profesioniste de Fotbal, cele 18 participante la ediția 2014-2015 a Cupei Ligii Adeplast au fost recompensate cu bani astfel: fiecare echipă participantă a primit în faza I câte 10.000 de euro net (total premii 40.000 euro); participantele în faza optimilor de finala au fost fi răsplătite cu câte 20.000 de euro net (total premii 320.000 euro); cele opt echipe care au disputat faza sferturilor de finală au încasat câte 25.000 de euro net (total premii 200.000 euro), iar semifinalistele au fost recompensate cu câte 50.000 de euro net (total premii 200.000 euro). Fiecare finalistă va încasa câte 70.000 de euro net (total 140.000 de euro), iar câștigătoarea trofeului va mai primi 100.000 de euro.

Steaua rămâne în cursă pentru o triplă istorică, după ce a luat Cupa Ligii putând cuceri și titlul de campioană și Cupa României, a cărei finală o va disputa pe 31 mai, cu ”U” Cluj.