Steaua a remizat în manșa tur a Ligii Campionilor, cu FK Aktobe

Steaua București a nu a reușit să se impună miercuri, în deplasare, în prima manșă a turului trei preliminar la Ligii Campionilor, jucat cu formația kazahă FK Aktobe. Steliștii au reușit doar un scor de egalitate, 2-2.

steaua bucuresti - champions leagueSteaua București a scăpat printre degete o victorie ce-i putea aduce accederea în play-off-ul Champions League. Steliștii au terminat la egalitate, scor 2-2, partida cu FK Aktobe, disputată pe  stadionul ”Țentralnîi” din Aktobe, Kazahstan.

Claudiu Keșeru a deschis scorul în minutul 44, iar Steaua a intrat la pauză cu avans de un gol pe tabela de joc. Kazacii au reușit egalarea prin golul marcat în minutul 58 de Valeri Korobkin.

Andrei Prepeliță a readus Steaua în avantaj prin golul marcat în minutul 79, însă steliștii nu au reușit să își păstreze avantajul de un gol până la finalul partidei. Robert Arzumanian  a restabilit egalitatea prin golul marca în minutul 88.

Manșa secundă va avea loc pe 6 august, la București, pe Național Arena, iar Steaua pornește ca favorită în calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.