Steaua a învins la limită echipa Ludogoreţ în turul play-off-ului Champions League

Steaua București a reușit să câștige, la limită, scor 1-0, partida tur a play-off-ului Champions League, disputată marți seară pe Național Arena din București, cu echipa bulgară Ludogoreţ.

steauaSteaua e cu un pas în grupele Champions League, după ce marți seară a câștigat partida cu Ludogoreţ, în fața a peste 30.000 de spectatori prezenți în tribunele stadionului Național Arena.

Alexandru Chipciu a fost înger și demon pentru campioana României. Atacantul a ratat un penalty în minutul 34, dar 54 de minute mai târziu și-a luat revanșa cu un gol la colțul lung.

În minutul 34, Sânmărtean a pătruns în careul bulgarilor, a fost agăţat de fundaşul stânga al Stelei, Minev iar arbitrul central a dictat penalty.

Chipciu a şutat slab, iar portarul lui Ludogoreţ a respins mingea în corner! La scurt timp după ce a ratat penalty-ul, Chipciu a primit cartonaşul galben pentru un fault de joc şi nu va putea evolua în returul de miercurea viitoare de la Sofia.

În minutul 84, Steaua a ratat o ocazie imensă de a deschide scorul, după ce Keșeru a executat greșit o lovitură liberă.

Steliștii au continuat presingul la poarta adversă și au reușit să deschidă scorul prin Alexandru Chipciu, care a finalizat o simplu, cu un şut la colţul lung, o acţiune venită în urma unei centrări a lui Sânmărtean.

Returul se va juca miercurea viitoare la Sofia, iar Steaua pornește ca favorită la calificarea în Grupele Champions League.