Steaua a îngenuncheat pe Chelsea, regina Europei la fotbal

2 7

Steaua București a învins joi seară, pe Național Arena, în optimile Europa League, cu scorul de 1-0 pe Chelsea Londra, Campioana Europei.

steaua - chelsea londraChelsea Londra, câștigătoarea Champions League a fost îngenuncheată joi seară, pe Național Arena de către Steaua București.

Victorie istorică a Stelei în fața Reginei Europei la fotbal, Chelsea Londra.

Steaua lui Gigi Becali strălucește tot mai mult în Europa League. Steaua a început în forță manșa tur cu Chelsea din optimile Europa League de pe Național Arena. În minutul doi steliștii au obținut primul corner al meciului după ce Chipciu a primit o minge în adâncime, dar a fost oprit de un fundaş al lui Chelsea.

Steaua a continuat să facă presing în jumătatea de teren a lui Chelsea, iar în minutul 5 Chipciu a şutat de la aproximativ 25 de metri, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Cech.

Minutul  6  a adus  un nou corner pentru Steaua. Pintilii a şutat din careul lui Chelsea, dar mingea a trecut departe de buturile lui Cech.

Replica londonezilor a venit în minutul 13 când Hazard a fost angajat la 30 de metri de poarta Stelei, dar a pierdut posesia balonului.

Un nou fault pentru Chelsea. Torres a fost împins de Latovlevici în apropierea careului Stelei.

Chelsea a primit o lovitură liberă în minutul 20, după ce David Luiz a fost faultat de Adi Popa la 35 de metri de poarta Stelei.

Însă steliștii au trecut cu bine peste acest hop. Steliștii au continuat atacul și în minutul 33 au detonat bomba pe Național Arena.

Rusescu a fost faultat în careul de 11 metri de Bertrand și arbitrul central a acordat penalty Stelei. Lovitura de la 11 metri a fost executată impecabil de Rusescu iar Steaua a preluat conducerea partidei în uralele celor peste 54.000 de spectatori de pe Național Arena.

Cinci minute mai târziu Chelsea a vut o ocazie mare de a egala  după ce Benayoun a scăpat singur cu Tătăruşanu, însă portarul stelist a reușit să pareze mingea în corner.

Prima repriză s-a terminat în mod miraculos, cu scorul de 1-0 pentru Steaua.

Repriza a doua a început în forță pentru Chelsea care în minutul 50 și-a încercat șansa prin Hazard care a pătruns periculos pe partea dreaptă, centrează, dar Tătăruşanu a prinds prompt mingea.

Steaua a vut o primă ocazie a reprizei a doua în minutul 56 prin Tănase care a şutat din voleu de la 17 metri, dar mingea a trecut de puţin pe lângă poarta lui Cech.

În minutul 64 a venit rândul lui Chelsea să facă presing prin Torres care a fost angajat în apropiere de careul Stelei. Torres a avut o şansă bună de a marca, dar a pasat în spate, crezând că are alături un coechipier.

Din fericire pentru noi, Steaua a reușit să scape cu faţa curată la această fază.

Steliștii au ratat mai multe ocazii de a se distanța la 2-0, fapt ce le-a permis londonezilor să stea mai mult timp în careul roș-albaștrilor căutând golul egalizator.

Din fericire, după 90 de minute de joc, plus patru de prelungiri, Steaua a câștigat manșa tur cu Chelsea și privește cu optimism la partida retur de la Londra, unde poate obține biletele pentru sferturile de finală ale Europa League.