Sportivii Clubului Școlar Anghel Saligny au triumfat la Campionatul Național Școlar de Gimnastică Ritmică

loading...

Elevii de la Clubul Sportiv Școlar „Anghel Saligny” au venit acasă cu tolba plină de medalii obținute la Campionatul Național Școlar de Gimnastică Ritmică desfășurat timp de trei zile la Baia Mare.

gimnastica ritmica medaliiMicii gimnaști de la Clubul Sportiv Școlar „Anghel Saligny” au impresionat la Campionatul Național Școlar de Gimnastică Ritmică organizat de Ministerul Educației, în perioada 10 – 12 iunie 2016, la Baia Mare.

Campionatul Național Școlar la care au participat 12 cluburi școlare cu 56 de echipe, s-a adresat următoarelor categorii de vârstă: categoria Mica Gimnastă 6 – 8 ani, ansambluri și individual; categoria a IV-a 9 – 10 ani, echipe și individual; categoria a III-a 11 – 12 ani, echipe și individual; categoria a II-a 13 – 15 ani echipe și individual, senioare de la 16 ani, echipe și individual.

Rezultatele obținute de Clubul Sportiv Școlar „Anghel Saligny” la individual sunt:

  • Categoria senioare:

Verdeș Andreea  – componentă a Lotului național: locul I cu 6 medalii la: individual compus; cerc; minge; măciuci; panglică și cu echipa

Pavel Diana –  componentă a Lotului național: locul I cu echipa și 5 locuri II la: individual compus; cerc; minge; măciuci; panglică

  • Categoria a II-a:

Brighenti Roxana – locul II la coardă; locul III la măciuci și individual compus

  • Categoria a III-a:

Aniței Laura – componentă a Lotului național: locul I cu 6 medalii la: individual compus; cerc; minge; coardă și cu echipa

Coșarcă Iustina – locul II la cerc; locul III la măciuci, minge și individual compus

Străinu Christiana – locul III la coardă

  • Categoria a IV-a:

Drăcșanu Crina – locul II la cerc și panglică, locul III la individual compus și exerciții fără obiect

Rezultatele obținute de Clubul Sportiv Școlar „Anghel Saligny” la proba pe echipe sunt:

  • Echipa senioare – Campioană Națională: Verdeș Andreea și Pavel Diana
  • Echipa Categoria a III-a – Campioană Națională: Aniței Laura, Coșarcă Iustina, Străinu Christiana și Isac Denisa
  • Echipa Categoria a IV-a – locul IV: Drăcșanu Crina, Parasca Laura, Crușnevschi Daria, Spițelnicu Cătălina, Melinte Amalia
  • Echipa Mica Gimnastă – locul VI: Melinte Francesca, Panainte Elisabeta, Lombada Miruna, Brânzei Bianca, Burlacu Medeea și Angheluș Elena.

„Averea agonisită” într-un an de muncă de acești copii deosebiți conduși de antrenorii: Cătălina Radu,  Oana Cozma și Constantin Radu este: 12 medalii de aur, 9 medalii de argint, 8 medalii de bronz și 3 locul IV, 5 locul V, 4 locul VI. Dar urmează în continuare o pregătire asiduă pentru următoarea competiție: Campionat Național de copii și juniori, în perioada 30 iunie- 3 iulie 2016 la Arad.

 Coordonatorul Clubului Școlar „Anghel Saligny” este  Profesorul Radu Constantin.

medalii gimnastica ritmicagimnasta

1353 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*