Sorana Cîrstea, victorie mare în primul tur la BRD Bucharest Open 2018

Sorana Cîrstea este cea de-a treia româncă ce accede în optimi la BRD Bucharest Open 2018.

Sorana Cîrstea, favorită numărul cinci la BRD Bucharest Open 2018 a câştigat primul set cu 6-3, după 32 de minute de jocu cu turcoaica Cagla Buyukakcay.

Setul doi a fost mai disputat, însă românca a avut jocul sub control, reuşind să câştige setul doi cu scorul de 6-3.

Românca şi-a adjudecat victoria după o oră şi 18 minute de joc cu Cagla Buyukakcay.

În optimi de finală, Cîrstea va juca cu Maryna Zanevska. Pentru accederea în turul doi la BRD Bucharest Open 2018, românca şi-a asigurat un cec în valoare de 3310 dolari şi 30 de puncte WTA.

Tot azi, s-au calificat în turul doi la simplu şi Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara. În primul tur la simplu va mai juca azi şi românca Ana Bogdan.