Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Toronto

Sorana Cîrstea a învins-o joi noapte pe sârboaica Jelena Jankovic, în turul trei al probei de simplu feminin din cadrul turneului Premiere de la Toronto.

sorana cirstea - torontoSorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de simplu feminin din cadrul Rogers Cup de la Toronto.

Românca a reușit să se impună în două seturi în fața Jelenei Jankovic, a 15-a favorită a turneului canadian.

În setul doi, la scorul de 5-3, Sorana Cîrstea a ratat o minge de meci pe serviciul adversarei. Sârboaica a făcut 4-5, scor la care a avut o minge de re-brake, însă românca a egalat la 40-40. Sorana a obținut două noi mingi de meci, dar sârboaica a reușit să le anuleze.

Sorana Cîrstea a reușit să fructifice abia a treia minge de meci, pe propriul serviciu.

Sorana Cîrstea a câștigat partida cu sârboaica în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră și 24 de minute de joc.

În sferturile de finală, Sorana Cîrstea va juca cu învingătoarea partidei disputate de Petra Kvitova și Samantha Stosur.

Pentru accederea în sferturi, românca și-a asigurat un cec în valoare de 49.040 de dolari canadieni și 225 puncte WTA.