Sorana Cîrstea s-a accidentat la umăr și a ratat calificarea în turul trei la Roland Garros

Sorana Cîrstea, locul 59 mondial, s-a oprit în turul doi la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Slem al anului 2017.

sorana cirsteaRomânca a început bine partida, a condus cu 2-0 și 3-1, dar a fost egalată iar la 5-5, Cîrstea și-a pierdut din nou serviciul și iberica s-a impus cu 7-5 în primul set.

În setul secund, accidentarea și-a spus cuvântul. Românca a fost condusă cu 2-0, a reușit să revină în set după ce a primit îngrijiri medicale, conducând cu 4-2. Însă de la acest scor, Sorana nu a mai reușit să câștige vreun game și a pierdut setul doi cu 6-4.

Pentru accederea în turul doi, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 60.000 de euro și 70 puncte WTA.

În competiția de simplu feminin a mai rămas doar Simona Halep, calificată joi seară în turul trei. În primul tur la Roland Garros s-au aflat șase românce. Într-o singură zi, în runda inaugurală au fost învinse: Irina Begu, Monica Niculescu, Patricia Țig și Ana Bogdan.