Sorana Cîrstea, debut cu dreptul în 2018. S-a calificat în optimi la Brisbane!

0 13

Sorana Cîrstea sparge gheaţa în 2018 pentru tenisul românesc cu o victorie în primul tur la Brisbane. Românca a învins-o pe americanca Jennifer Brady.

Sorana Cîrstea a avut tras în primul set al partidei disputate cu americanca Jennifer Brady aflată pe locul 65 mondial. Românca şi-a adjudecat primul set în tie break, scor 7-6(7-3), după o oră şi cinci minute de joc.

După un prim set extrem de dificil, românca a debutat cu stângul în setul doi, întrucât şi-a pierdut serviciul. Însă Sorana a reuşitsă facă re-break şi să câştige şase game-uri consecutive, adjudecându-şi setul doi cu 6-1.

În optimi de finală, Sorana Cîrstea va juca cu Anastasija Sevastova.

Calificarea în optimi de finală la Brisbane îi asigură româncei un cec în valoare de 12,477 dolari şi 55 de puncte WTA.