Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinale la Dubai

Sorana Cîrstea a fost bătută măr, în sferturile de finală la turneul de la Dubai, de către daneza Caroline Wozniacki, a opta favorită a turneului de tenis.

cirstea soranaSorana Cîrstea nu a fost în elementul ei, joi, în partida cu daneza, și a bifat o înfrângere usturătoare, în două seturi, scor 1-6, 2-6.

Sorana Cîrstea și-a pierdut primul serviciu în sfertul de finală disputat cu daneza Caroline Wosniacki și românca s-a văzut condusă cu 2-0 în primul set. Sorana a reușit apoi să facă re-brake, a urmat la serviciu dar din nou l-a pierdut, iar daneza a preluat conducerea cu 3-1 și mai apoi cu 4-1 pe propriul serviciu. Românca a cedat primul set cu 1-6, și dădea semne că nu intră bine în joc.

Nici sfaturile antrenorului nu au ajutat-o pe Sorana care a continuată să joace slab și în setul secund, pe care l-a cedat cu 2-6. După o oră și două minute de joc, Sorana Cîrstea a pierdut partida cu Caroline Wosniacki.

Accederea în sferturi la Dubai, îi asigură lui Cîrstea un cec în valoare de 34,891 de dolari și 100 de puncte WTA.