Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul trei la Charleston

Sorana Cîrstea aratat accederea în sferturile de finală ale probei de simplu de la turneul WTA din Charleston, Carolina de Sud, dotat cu premii totale de 795.707 dolari.

sorana cirstea - indian wellsSorana Cîrstea, cap de serie numărul 11, a fost eliminată în turul trei de către cehoaica Lucie Safarova, a șasea favorită a turneului de la Charleston.

Românca a pierdut primul set cu 3-6, a revenit în joc în setul doi pe care l-a câștigat cu 7-5, însă a cedat în mod inexplicabil în setul decisiv cu 1-6.

Astfel că după o oră 49 de minute și 9 secunde de joc, Sorana Cîrstea a fost învinsă de cehoaică.

Cîrstea și Safarova s-au întâlnit pentru a patra oară pe terenul de joc, cehoaica reușind să câștige trei din cele patru partide jucate cu românca.

În primul tur, Sorana Cîrstea a avut nevoie de o oră şi 26 de minute pentru a trece de Tatjana Malek.

Pentru accederea în turul trei al probei de simplu, românca și-a asigurat un cec în valoare de 8.645 de dolari și 60 puncte WTA.