Sorana Cîrstea a acces în optimile de finală ale turneului de la Toronto

Sorana Cîrstea s-a calificat miercuri noapte, în turul trei al probei de simplu feminin, din cadrul turneului WTA Masters de la Toronto, dotat cu premii în valoare de 2,369,000 dolari canadieni.

sorana cirstea - stanfordRomânca Sorana Cîrstea s-a impus la capătul unui meci maraton, de aproape trei ore, în trei seturi în fața danezei Caroline Wozniacki, a noua favorită a turneului canadian.

Sorana a pierdut primul set cu 5-7, l-a câștigat pe al doilea în tie-break, cu 7-0, iar în setul decisiv s-a impus cu 6-4. Calificarea în optimile de finală a venit după două ore și 57 de minute de joc cu daneza.

În optimile de finală, Sorana Cîrstea va juca cu sârboaica Jelena Jankovic, a 15-a favorită a turneului.

Cîrstea şi Jankovic sunt la egalitate, 2-2, la bilanţul direct, românca învingând în primele două întâlniri, 3-6, 6-0, 9-7 în 2009 în optimile turneului de la Roland Garros şi 6-3, 4-6, 7-6 (4) în 2012 în primul tur la Roma. Jankovic s-a impus în 2012 în sferturile turneului de la Dallas (6-2, 6-1) şi anul acesta în optimi la Miami (6-0, 6-4).

Pentru calificarea în optimile de finală, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 23.730 dolari şi 125 de puncte WTA.