Simona Halep, victorie fabuloasă la Wimbledon. Românca s-a calificat optimi de finală

Simona Halep, prezentă pentru a șaptea oară consecutiv pe tabloul principal de la Wimbledon, s-a calificat pentru a treia oară în optimi  de finală după ce a învins-o în două seturi pe chinezoaica Shuai Peng.

halep simonaSimona Halep a câștigat primul set cu 6-4. În setul doi, Halep a condus cu 4-3 și serviciul, însă în loc să se desprindă la 5-3, și-a pierdut serviciul. A reușit apoi să facă re-break, a egalat la 4-4, și mai apoi la 5-5 și 6-6, astfel că s-a ajuns la tie-break.

Cu mult noroc, Halep s-a impus în tie-break cu 9-7, și după și 38 de minute de joc, românca și-a adjudecat victoria.

Pentru accederea în optimi de finală, Simona Halep și-a asigurat 240 puncte WTA și un cec în valoare de 147.000 de lire sterline.

În optimi Halep se va duela cu bielorusa Victoria Azarenka.