Simona Halep, victorie fabuloasă la Turneul Campioanelor. A demolat-o pe Flavia Pennetta

Simona Halep a reușit duminică dimineață, o victorie fantastică la Turneul Campioanelor de la Singapore. Românca și-a luat revanșa în fața italiencei Flavia Pennetta, după înfrângerea din semifinale de la US Open.

simona halep us openSimona Halep, locul doi mondial și principală favorită la Turneul Campioanelor, a debutat cu o victorie de senzație în fața italiencei Flavia Pennetta.

Halep a câștigat la zero primul set, după care în cel de-al doilea s-a impus cu scorul de 6-3.

Românca își ia astfel revanșa în fața italiencei după eșecul din semifinale de la US Open. A fost cea de-a șasea întâlnire dintre româncă și italiancă, și cea de-a treia din 2015. Scorul este acum 4-2 la victorii pentru Pennetta.

Am jucat bine mai ales în primul set, am juca repede și m-am bucurat de meci. Am venit aici cu încredere și să joc cel mai bun tenis al meu. Vreau să mă bucur de acest turneu”, a declarat Simona Halep la finalul partidei.

Simona Halep este repartizată în Grupa Roșie la Turneul Campioanelor de la Singapore unde va mai juca cu Maria Sharapova și Agnieszka Radwanska.

În grupa alba sunt repartizate: Garbine Muguruza, Petra Kvitova, Angelique Kerber și Lucie Safarova.

Turneul Campioanelor de la Singapore este transmis în direct de Digi Sport.