Simona Halep, victorie fabuloasă la Cincinnati în partida cu Andrea Petkovic

Simona Halep a avut de furcă cu arțăgoasa nemțoaică Andrea Petkovic, în optimi de finală la turneul WTA Premier 5 de la Cincinnati.

simona halepSimona Halep, a treia favorită la turneul american, a avut un meci extrem de dificil cu nemțoaica. Românca a izbutit să se impună în trei seturi, după două ore și 40 de minute de meci spectaculos, și extrem de greu și extrem.

Halep a pierdut primul set cu 6-47, după ce la 5-4 și-a pierdut serviciul. Pierderea la limită a primul set a ambiționat-o pe Halep care a reușit să fie mult mai agresivă în setul doi pe care l-a câștigat cu 6-4.

Românca a debutat apoi cu break în setul trei, a condus cu 2-0, a fost egalată la 2-2, iar de la acest scor, românca a câștigat patru game-uri consecutive și a învins-o astfel pe Andrea Petkovic.

Simona Halep va juca în sferturi de finală cu Anastasia Pavlyuchenkova, locul 34 mondial. Românca a mai jucat de patru ori cu rusoaica și de fiecare dată a câștigat.

Calificarea în sferturi la Cincinnati îi asigură româncei un cec în valoare de 57.390 de dolari și 190 puncte WTA.