Simona Halep şi Alexandra Dulgheru, eliminate în primul tur la dublu la Miami

Simona Halep şi Alexandra Dulgheru au fost  eliminate sâmbătă seară, în primul tur la dublu feminin la turneul Masters de la Miami, de perechea formată din Daniela Hantuchova și Karin Knapp.

simona halep - alexandra dulgheruSimona Halep şi Alexandra Dulgheru, ajunse în primul tur la dublu feminin graţie unui wild card, au pierdut partida în două seturi, scor 5-7, 3-6, după o oră şi 15 minute de joc.

Halep şi Dulgheru au început partida cu un break, după care şi-au pierdut de două ori la rând serviciul şi s-au văzut conduse cu 1-4. Au reuşit să revină în set şi să egaleze scorul la 4-4, dar din nou, la 6-5 şi-au pierdut serviciul şi au cedat primul set cu 5-7.

În setul doi, româncele au lăsat garda jos şi au pierdut cu 3-6.

Pentru accederea în primul tur la dublu feminin, Simona Halep şi Alexandra Dulgheru, vor primi un cec în valoare de 10,380 de dolari şi câte 10 puncte WTA.

Simona Halep continuă în competiţia de simplu feminin unde este calificată deja în turul trei, unde va juca cu italianca Camila Giorgi.

Vineri, tot în primul tur la dublu feminin la Miami, românca Elena Bogdan şi americanca Nicole Melichar, au fost eliminate de principalele favorite Martina Hingis şi Sania Mirza, cu scorul de 1-6, 0-6.

În competiţia de dublu feminin de la Miami a mai rămas doar Monica Niculescu, în primul tur, unde face pereche cu rusoaica Alexandra Panova.