Simona Halep și Alexandra Cadanțu, eliminate în primul tur la dublu la Australian Open

Simona Halep și Alexandra Cadanțu au fost eliminate, miercuri, în primul tur la dublu la Australian Open de către favoritele numărul patru a competiției de dublu feminin.

simona halep si alexandra cadantuPerechea română formată din Simona Halep și Alexandra Cadanțu a fost eliminată în trei seturi, în primul tur la dublu la turneul de Grand Slam de la Australian Open.

Simona Halep și Alexandra Cadanțu au câștigat primul set cu 6-2, în doar 27 de minute de joc cu perechea formată din Kveta Peschke și Katarina Srebotnik.

Din păcate în setul doi, Halep și Cadanțu și-au pierdut serviciul la scorul de 4-3 și au pierdut mai apoi setul cu 3-6.

În setul trei, româncele și-au pierdut din nou serviciul la scorul de 1-1. Din păcate, Halep și Cadanțu și-au mai pierdut încă odată serviciul la scorul de 4-2, astfel că adversarele s-au distanțat la 5-2, au urmat la serviciu și au câștigat meciul.

Pentru accederea în primul tur, Simona Halep și Alexandra Cadanțu vor primi 13.500 de dolari și 10 puncte WTA.

În primul tur la dublu feminin se mai află alte patru românce. Monica Niculescu face pereche cu Klara Zakopalova și vor juca împotriva perechii formate din româncele Sorana Cîrstea și Irina Begu.

În timp ce Raluca Olaru alături de Varvara Lepchenko, joacă împotriva cuplului Shuko Aoyama/Misaki Doi.