Simona Halep s-a calificat în turul trei la turneul de la Miami

0 2

Simona Halep a reușit vineri noapte să se califice în premieră în turul trei al probei de simplu a turneului Masters de la Miami, Statele Unite.

simona halep la miamiDupă Sorana Cîrstea, și Simona Halep a reușit să acceadă în turul trei al puternicului turneu masters de la Miami.

Simona Halep a reușit să o elimine pe austriaca Tamira Paszek, a 26-a favorită a turneului, după două ore și 40 de minute de joc.

Românca și-a adjudecat primul set extrem de lejer, cu scorul de 6-1, însă a cedat în setul doi în tie break, cu 6-7.

În setul trei, cel decisiv, când Simona Halep conducea cu 4-3 și pe propriul serviciu cu 40-30, meciul a fost suspendat din cauza ploii. După ce partida s-a reluat, Simona s-a impus în setul trei cu 7-5.

În turul trei, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei disputată de italianca Sara Errani și Daniela  Hantuchova.

Pentru accederea în turul trei, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 25.450 dolari și 80 de puncte WTA.