Simona Halep s-a calificat în sferturi la Shenzhen Open. Românca rămâne liderul WTA

Simona Halep, principală favorită la Shenzhen Open, s-a calificat în sferturi de finală după ce a învins-o în trei seturi pe chinezoaica Yingying Duan.

Românca nu a început prea bine partida in optimile de finală. Halep a pierdut primul set cu 3-6, în faţa chinezoaicei Yingying Duan. Prierderea primului set a trezit-o pe româncă care a reuşit să joace mai agresiv în setul secund unde s-a impus cu 6-1.

În setul tei Halep putea să se impună cu 6-0 însă românca s-a relaxat la 5-0 şi şi-a cedat serviciul. Cinezoaica a mai cîştigat un game pe propriul serviciu iar inevitabiluls-a produs. Halep s-a impus cu 6-2 în setul trei şi se califică în sferturi unde va juca cu Aryna Sabalenka.

Calificarea în sferturi la simplu la Shenzhen Open îi asigură lui Halep un cec în valoare de 13,121 dolari şi 60 de puncte WTA.

Graţie victoriei de azi, Simona Halep rămâne liderul WTA până cel puţin la debutul Australian Open 2018.

Simona Halep a cucerit turneul din China, în urmă cu trei ani, în 2015.