Simona Halep s-a calificat în sferturi la Madrid după ce a învins-o pe Timea Bacsinszky

Simona Halep a învins-o miercuri în optimi de finală pe elvețianca pe Timea Bacsinszky și s-a calificat în sferturi la turneul de tenis de la Madrid deținut de românul Ion Țiriac.

halep simonaSimona Halep și-a luat revanșa în fața elvecienței Timea Bacsinszky după înfrângerea suferită în sferturi la Miami. Românca s-a impus miercuri, în optimi în două seturi, scor 6-2, 6-3 după o oră și 12 minute de joc.

Halep a făcut un meci bun și a condus autoritar pe tot parcursul meciului reușind astfel să acceadă în sferturi de finală unde va juca cu Irina Begu, ceea ce înseamnă că cel puțin o româncă va ajunge în semifinale la Madrid.

Calificarea în sferturi la Madrid Open 2016 îi asigură lui Halep un cec în valoare de 114,560 euro și 215 puncte WTA.

Victoria de azi o urcă pe Halep pe locul 6 mondial întrucât Petra Kvitova a fost eliminată în optimi de Daria Gavrilova, scor 6-3, 6-4.

Dacă va câștiga turneul de la Madrid, Halep va urca până pe locul 5 mondial, întrucât Victoria Azarenka a abandonat azi în partida cu Louisa Chirico.

În 2014, Simona Halep a jucat finala de la Madrid, pierdută în fața rusoaicei Maria Sharapova.