Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la turneul din Dubai

Simona Halep a învins-o miercuri seară în optimi pe bulgăroaica Tsvetana Pironkova și s-a calificat în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul turneului WTA de tenis Dubai Duty Free, dotat cu premii în valoare totală de 2,513,000 de dolari.

halep simonaSimona Halep nu a început prea strălucit partida cu Tsvetana Pironkova, românca reușind să-și piardă serviciul în debutul partidei. Astfel că românca a fost condusă astfel cu 1-0, 2-0 și 2-1, scor la care, Halep a ratat trei mingi de re-break.

La 3-2 a cerut  intervenția antrenorului Victor Ioniță, iar sfaturile acestuia au ajutat-o să revină în meci, reușind să facă re-break, abia cu cea de-a șasea minge, la scorul de 3-4. Apoi Halep a trecut la conducerea setului pe propriul serviciu, și a reușit să închidă setul unu cu break, scor 6-4, după 45 de minute de joc.

Simona Halep a servit prima și în setul doi, și după ce a condus cu 30-0, a făcut două duble greșeli și bulgăroaica a făcut break. Însă românca a reușit să facă rapid re-break, la zero și să egaleze scorul la 1-1 în setul doi. La acest scor, halep s-a chinuit minute bune pe propriul serviciu și după ce i-a anulat adversarei două mingi de re-break, a închis game-ul și a făcut 2-1. După care la scorul de 3-2 a făcut break și s-a distanțat la 4-2. Halep a reușit să-și adjusece setul doi cu 6-3 și să acceadă în premieră în sferturi la Dubai.

În sferturi de finală, Simona Halep va juca cu rusoaica Ekaterina Makarova, cea care a eliminat-o în sferturi la Australian Open 2015. Simona Halep are astfel șansa de a-și lua revanșa în fața rusoaicei pentru înfrângerea de la Grand Slamul australian.

Calificarea în sferturi de finală la Dubai, îi sigură româncei un cec în valoare de 52.430 de dolari și 190 puncte WTA. Pentru că Petra Kvitova a fost eliminată în optimi de Carla Suarez, românca poate reveni pe locul trei mondial doar dacă câștigă turneul de tenis de la Dubai.

Miercuri, au fost eliminate din competiție, cinci capi de serie. Petra Kvitova, favorită doi, învinsă de Carla Suarez. Ana Ivanovic, a patra favorită la Dubai, a fost eliminată în optimi de Karolina Pliskova. În timp ce Venus Williams a fost învinsă în două seturi de Lucie Safarova. Iar Garbine Muguruza a trimis-o acasă pe Agnieszka Radwanska, a cincea favorită la Dubai. Angelique Kerber, cap de serie numărul 7, a fost eliminată în optimi de italianca Flavia Pennetta.