Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la turneul de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în sferturi de finală la turneul Masters de la Indian Wells, SUA, competiție dotată cu premii în valoare totală de peste 6 milioane de dolari.

halep us openSimona Halep s-a impus miercuri dimineață, în fața jucătoarei Barbora Zahlavova Strycova, cu scorul de 6-3, 1-0. Cehoaica a fost nevoită să abandoneze partida în setul doi la scorul de 1-0 pentru româncă.

Astfel că după doar 46 de minute de joc, Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la Indian Wells unde va juca cu Serena Williams.

Pentru accederea în sferturi, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 128,215 de dolari și 215 puncte WTA.

În 2015, Simona Halep a câștigat turneul de la Indian Wells, după ce în finală a învins-o pe Jelena Jankovic.