Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la Stuttgart

Simona Halep s-a calificat miercuri seară, pentru prima dată în carieră în sferturile de finală la turneul WTA Premier de la Stuttgart, Germania, dotat cu premii în valoare totală de 731,000 de dolari.

simona halep - shenzhen open 2015Simona Halep, cap de serie numărul doi la turneul de la Stuttgart, a eliminat-o în turul doi pe iberica Garbine Muguruza.

Halep nu a început deloc bine partida cu iberica, întrucât și-a pierdut serviciul, a fost condusă cu 2-0 și 2-1, iar la 3-2, Halep a ratat o primă minge de re-break.

După care la 4-3, din nou românca a scăpat printre degete mingea de re-break. Halep a urmat la serviciu și Muguruza a închis setul cu 6-3.

Setul doi a fost total diferit de primul, întrucât Halep l-a dominat autoritar și l-a câștigat cu 6-1.

În setul trei, Simona Halep a servit prima și din nou și-a pierdut serviciul. După ce a fost condusă cu 2-0, Halep a revenit în set și s-a impus cu 6-3, după o oră și 49 de minute de joc.

Halep își ia astfel revanșa în fața lui Muguruza, după primele două partide pierdute în fața ibericei.

Calificarea în premieră în sferturi de finală la Stuttgart, îi asigură Simonei Halep un cec în valoare de 15.375 de euro și 100 de puncte WTA.

În sferturi de finală, Halep va juca cu învingătoarea partidei disputate de Sara Errani și Zarina Diyas.