Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de tenis de la Montreal

Simona Halep s-a calificat vineri seară, în semifinalele probei de simplu feminin din cadrul turneului WTA de la Montreal, competiție dotată cu premii totale de 2.413.663 dolari.

simona halepSimona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat vineri, pentru al doilea an consecutiv, în semifinalele probei de simplu feminin de la Mondreal.

Românca s-a impus în sferturi de finală în fața rusoaicei Svetlana Kuznețova, scor 3-6, 6-1, 6-1.

După ce a pierdut primul set cu 3-6, românca a revenit fantastic în setul doi unde s-a impus cu 6-1, la fel reușind să se impună și în setul decisiv.

Simona Halep și-a adjudecat victoria în fața ursoaicei după o oră și 36 de minute de joc.

Halep și Kuznețova s-au înfruntat până acum de șapte ori, iar scorul este de 4-3 pentru româncă, Halep obținând două victorii chiar la Toronto.

În semifinale, Simona Halep va juca cu nemțoaica Angelique Kerber, numărul doi mondial. Dacă o învinge, Halep urcă de luni pe locul trei mondial.

Calificarea în semifinale la Montreal îi asigură lui Halep un cec de 121.150 dolari și 350 puncte WTA.

Simona Halep va juca azi și în sferturi la dublu feminin alături de Monica Niculescu, împotriva franțuzoaicelor Caroline Garcia/Kristina Mladenovic.