Simona Halep s-a calificat în semifinale la turneul de tenis de la Toronto

Simona Halep s-a calificat vineri seară, în semifinale la turneul de tenis WTA Premier 5, de la Toronto, Canada, competiție dotată cu premii în valoare totală de 2,513,000 dolari.

simona halepSimona Halep a învins-o vineri seară, în sferturi de finală pe poloneza Agnieszka Radwanska, după un meci spectaculos care a durat o oră și 40 de minute.

Halep a început catastrofal sfertul de finală cu poloneza, pierzând la zero primul set. După dușul rece din primul set, românca s-a trezit la viață și a câștigat setul doi cu 6-3, iar îns etul trei a defilat cu 6-1.

Astfel că românca a izbutit să o învingă pe Agnieszka Radwanska și să se califice pentru prima dată în carieră în semifinale la Toronto.

Sâmbătă, în semifinale, Simona Halep va juca cu Lesia Tsurenko sau cu italianca Sara Errani.

Calificarea în semifinale la Toronto îi asigură lui Halep 111.940 de dolari și 350 puncte WTA.