Simona Halep s-a calificat în premieră în optimi de finală la Indian Wells

Simona Halep a învins-o duminică seară, pe cehoaica Lucie Safarova și s-a calificat pentru prima dată în carieră, în optimile de finală la Indian Wells.

simona halep cincinnati 2013Simona Halep rămâne în cursa pentru câștigarea turneului Masters de la Indian Wells. Cap de serie numărul 6, Simona Halep a avut de furcă cu arțăgoasa cehoaică Lucie Safarova.

Halep a câștigat rapid primul set cu 6-2, dar l-a pierdut pe al doilea cu 4-6. În setul trei, românca și-a pierdut serviciul la scorul de 2-2, dar a reușit mai apoi să facă re-brake la zero și să egaleze la 3-3.

A urmat la serviciu și din nou și l-a pierdut. Din fericire, Halep a făcut al doilea re-brake, a egalat la 4-4, a urmat la serviciu și a revenit la conducerea setului cu 5-4. Ca mai apoi să reușească victoria pe serviciul adversarei.

Simona Halep s-a impus în fața cehoaicei în trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-4, după o oră și 47 de minute de joc. Accederea în premieră în optimile de finală, îi asigură româncei un cec în valoare de 52.000 e dolari și 120 puncte WTA.

În optimi, Simona Halep va juca cu învingătoarea partidei disputate de Eugenie Bouchard și Sara Errani.

Simona Halep are mari șanse să ajungă pe locul 6 în ierarhia mondială, dar românca are nevoie de o performanță egală celei pe care o va obține la acest turneu Jelena Jankovic. Sârboaica, calificată în turul III, va juca împotriva Magdalenei Rybarikova. În cazul în care sârboaica nu va ajunge mai departe decât românca, Simona va urca pe locul 6 în clasamentul WTA.