Simona Halep s-a calificat în optimi de finală la Roland Garros 2016

Simona Halep, s-a calificat vineri, în optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce a învins-o în trei seturi, 4-6, 6-2, 6-3, pe japoneza Naomi Osaka.

halep us openSimona Halep a reuşit o calificare cu emoţii în optimi de finală la Roland Garros.

Halep a pierdut la limită primul set disputat cu japoneza, scor 4-6, după care a revenit în forţă în setul doi pe care şi l-a adjudecat cu 6-2, iar în setul decisiv s-a impus cu 6-3.

În optimi de finală, Simona Halep va juca cu australianca Samatha Stosur.

Românca, a șasea favorită a turneului parizian, și-a asigurat un cec în valoare de 173.000 euro și 240 de puncte WTA în urma acestui succes.

Perechea compusă din românul Florin Megea și indianul Rohan Bopanna s-a calificat în turul al treilea al probei de dublu masculin de la Roland Garros, după victoria cu 6-3, 6-4 înregistrată în fața cuplului francez Gregoire Barrere/Quentin Halys.

Mergea și Bopanna vor întâlni în turul următori câștigătorii meciului dintre perechile Henri Kontinen/John Peers (Finlanda/Australia) și Brian Baker/Marcus Daniell (SUA/Noua Zeelandă).