Simona Halep s-a calificat în finala de la Doha. Românca a revenit fabulos în setul trei!

Simona Halep s-a calificat vineri, în finala turneului de tenis de la Doha, după ce s-a impus în semifinale în faţa Elinei Svitolina.

Simona Halep a reuşit o partidă fabuloasă. După ce a câştigat primul set cu 6-3 şi l-a cedat cu 3-6 pe al doilea, românca a avut o revenire incredibil în setul trei. Halep a fost condusă cu 3-0 şi 4-1 în setul decisiv, scor la care Svitolina a avut trei mingi de 5-1. După opt minute de joc, Halep şi-a făcut serviciul şi a reuşit să câştige încă patru game-uri, impunându-se cu 6-4 în setul decisiv.

În finală, Halep va juca cu învingătoarea semifinalei jucate de Angelique Kerber şi Elise Mertens.

Pentru accederea în finala de la Doha, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 84,850 dolari şi 305 puncte WTA. Dacă sâmbătă va câştiga finala, românca primeşte 470 WTA şi un cec în valoare de 158,895 dolari.

Simona Halep a câştigat turneul de la Doha în anul 2014. Este prima finală din 2019 în care se califică românca şi a 34-a din carieră pentru numărul doi mondial.