Simona Halep s-a calificat în semifinale la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat la pas, miercuri seară, în semifinalele turneului de simplu feminin de la Indian Wells, după ce a învins-o în două seturi pe australianca Casey Dellacqua.

simona halep - indian wells 2014Simona Halep este la doar doi pași de câștigarea turneului Masters de la Indian Wells. Românca s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-2, în sfertul de finală jucat cu australianca Casey Dellacqua, locul 78 mondial.

Simona Halep și-a adjudecat primul set cu scorul de 6-2, după 32 de minute de joc cu australianca, grație brake-urilor reușite la scorul de 1-1 și 3-1. Românca a făcut de toate în primul set. Trei duble greșeli, un singur ace și a salvat șapte mingi de re-brake.

Românca a reușit să facă primul brake în setul doi, tot la scorul de 1-1, la fel ca și în primul set. Al doilea brake a fost reușit de Halep la scorul de 4-2. A urmat la serviciu și a reușit să revină de la 40-15 și să câștige partida după fix o oră de joc cu australianca.

Este a doua semifinală Masters pe care o joacă Simona Halep în carieră, după cea de la Roma din 2013. În semifinale Simona Halep va juca cu învingătoarea sfertului de finală disputat de Jelena Jankovic și Agnieszka Radwanska.

Accederea în careul de ași la Indian Wells, îi asigură româncei un cec în valoare de 225.000 de dolari și 390 puncte WTA.