Simona Halep s-a calificat cu ceva emoţii în optimi de finală la Roland Garros

Simona Halep a învins-o sâmbătă, în turul trei pe rusoaica Daria Kasatkina şi s-a calificat în optimi de finală la Roland Garros.

simona halep - roland garrosSimona Halep, a treia favorită la Roland Garros, şi-a adjudecat primul set al partidei cu Daria Kasatkina, cu scorul de 6-0.

După un prim set câştigat extrem de lejer, românca a avut de furcă cu rusoaica în setul doi.

Halep a început bine setul, a condus cu 3-1, dar s-a făcut egalată la 3-3 şi apoi condusă cu 5-4, scor la care i-a anulat rusoaicei o minge de set. Apoi, pe propriul serviciu, Halep a fost nevoită să-i anuleze adversarei alte trei mingi de set. A făcut 5-5, a bifat break şi apoi a închis partida pe serviciul său cu 7-5.

Simona Halep va primi 240 de puncte WTA şi un cec în valoare de 173,000 de euro pentru calificarea în optimi de finală la Roland Garros.

Românca va juca în optimi de finală cu iberica Carla Suarez Navarro.