Simona Halep, praf şi pulbere. A fost bătută măr în primul tur la Australian Open de o necunoscută

Eliminare bombă la Australian Open 2017. Simona Halep, a patra favorită a competiţiei, a fost eliminată luni dimineaţă, încă din primul tur al turneului, de americanca Shelby Rogers.

simona halep montrealSimona Halep, evoluţie dezamăgitoare în primul meci disputat la Australian Open 2017. Românca nu a jucat absolut nimic în partida cu americanca şi a fost umilită de Shelby Rogers.

Simona Halep a pierdut primul set cu 3-6, în 40 de minute de joc, iar în setul doi, înfrângerea a fost şi mai usturătoare: 1-6.

Şi după doar o oră şi 15 minute de joc, Simona Halep a fost învinsă în două seturi, scor 3-6, 1-6 de Shelby Rogers, aflată abia pe locul 52 mondial.

Simona Halep a părut că este foarte obosită, nu s-a mişcat deloc bine ăn teren şi a făcut foarte, foarte multe greşeli.

Este al doilea an consecutiv când Simona Halep este învinsă în primul tur la Australian Open. În 2016, Shuai Zhang, jucătoare aflată pe locul 133 mondial şi venită din calificări s-a impus în faţa româncei cu 6-4, 6-3.

În 2014 şi 2015, Simona Halep a ajuns până în sferturi de finală la Australian Open.

Americanca a dictat jocul în ambele seturi, dominând-o pe Halep la toate capitolele și sufocând-o pe româncă cu agresivitatea sa.

Halep, care a fost chinuită și de o accidentare, nu a controlat jocul în niciun moment al meciului, fiind total copleșită de ritmul impus de Rogers.

Eliminarea de azi nu îi va pica prea bine româncei întrucât are mari şanse să piardă locul patru mondial.

Este a doua româncă eliminată azi în primul tur la Australian Open. Patricia Tig a fost învinsă cu 6-0, 6-1 de Monica Puig.