Simona Halep, la un pas de o mare catastrofă. Calificare dramatică în turul trei la Miami

Simona Halep s-a chinuit două ore cu o jucătoare venită din calificări din postura de lucky loser, aflată abia pe locul 98 mondial.

Halep a început catastrofal partida, pierzând rapid primul set cu 3-6. În setul doi, românca nu a jucat strălucit, însă franţuzoaica a capotat. Arma sa, serviciul, nu a mai funcţionat. Oceane Dodin a făcut duble greşeli pe bandă rulantă şi i-a oferit pe tavă, setul doi, româncei.

În setul trei a fost pe viaţă şi pe moarte. Halep a fost condusă cu 3-1 şi 4-2, a reuşit egalarea la 4-4, iar la 5-5 a făcut break şi astfel a ajuns să servească pentru meci. Finalul a fost în stil de mare campioană, a câştigat la zero game-ul, încheind partida cu un as.

În turul trei, Simona Halep va da piept cu poloneza Agnieszka Radwanska.