Simona Halep, învinsă de Serena Williams în sferturile de finală ale turneului US Open

0 2

Simona Halep a fost învinsă joi dimineață de americanca Serena Williams, liderul clasamentului WTA, cu 6-2, 4-6, 6-3, în sferturile de finală ale turneului US Open.

serena-williamsSimona Halep nu a reușit să o învingă pe puternica jucătoare americană, în ciuda faptului că a făcut un meci bun.

Serena Williams a început în forță partida și a preluat conducerea cu 3-0 după doar șase minute de joc.

Românca a avut șansa de a egala scorul la 3-3, dar a irosit cele două mingi de game-uri și Williams a făcut 4-2 și mai apoi 5-2 și 6-2 și primul set s-a încheiat după 33 de minute de joc.

Setul doi i-a aparținut lui Halep. Românca a jucat mult mai bine în setul al doilea și l-a câștigat cu 6-4.

Însă a cedat în setul decisiv cu 3-6 și se oprește în sferturi de finală.

Serena Williams are acum 8-1 în meciurile directe cu Simona Halep, românca învingând în 2014 în faza grupelor la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 6-0, 6-2.

Simona Halep va primi un cec de 450.000 de dolari și 430 de puncte WTA.

Serena va juca în penultimul act anul acesta cu Karolina Pliskova.