Simona Halep, dezastru în sferturi la Roland Garros. A pierdut primul set!

0 900

Simona Halep nu a început deloc bine partida cu Angelique Kerber din sferturile de finală de la Roland Garros. Deşi este principală favorită a turneului, Halep a pierdut dramatic primul set, în tie-break, din cauza greşelilor neforţate.

Simona Halep a pierdut în mod dramatic primul set, la tie-break. Românca a început catastrofal setul cu nemţoaica, fiind condusă cu 4-0. Halep a reuşit să egaleze la 5-5, scor la care şi-a pierdut din nou serviciul. A făcut apoi re-break şi a împins setul în tie-break unde a cedat cu 2-7.

Este cea de-a 11-a partidă jucată de Halep cu Angelique Kerber. Până în prezent, scorul este 5-5 la meciuri câştigate de cele două.

Dacă pierde meciul cu Kerber, Halep pierde de luni şi locul unu modnial fie în favoarea lui Caroline Wozniacki fie al ibericei Garbine Muguruza.