Simona Halep, debut cu dreptul în 2017 la Shenzhen Open

0 22

Simona Halep, a doua favorită a turneului Shenzhen Open, a învins-o luni, în primul tur al competiției, pe Jelena Jankovic.

simona halepSimona Halep a avut parte de un meci dificil, în primul tur la Shenzhen Open cu sârboaica Jelena Jankovic.

Românca a defilat în primul set unde a condus cu 5-0, iar după 30 de minute de joc s-a impus cu 6-1.

După ce și-a adjudecat lejer primul set, Halep s-a relaxat în setul secund pe care l-a pierdut cu 3-6.

Astfel că s-a ajuns la setul decisiv. Românca nu a început prea bine setul trei întrucât și-a pierdut serviciul. A reușit să facă re-break și să reintre în meci.

După o oră și 48 de minute de joc, Halep și-a adjudecat partida cu sârboaica, în trei seturi, scor 6-1,3-6,6-3. În optimi, românca va juca cu  învingătoarea din partida disputată de Katerina Siniakova cu Shuai Peng.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 4.928 de dolari și 30 de puncte WTA. În optimi la Shenzhen Open sunt calificate și Sorana Cîrstea și Monica Niculescu.