Simona Halep, campioană la Moscova. Este al cincilea turneu câștigat în 2013

Simona Halep a câștigat duminică, turneul WTA de tenis de la Moscova, trecându-și în palmares al cincilea titlu din carieră, toate câștigate în 2013.

simona halep - moscovaSimona Halep scrie istorie în tenisul mondial și românesc, reușind să își treacă în palmares al cincilea titlu din carieră.

Românca a jucat perfect în finala de la Moscova și a învins-o pe australianca Samantha Stosur, a șaptea favorită a turneului rus.

După un prim set extrem de echilibrat, decis în tie-break, Halep a defilat în setul al doilea.

După cinci mingi de brake ratate de Simona Halep la scorul de 33, și alte patru la scorul de 4-4, primul set a ajuns în tine-break. Unde românca s-a impus cu un sec 7-1, câștigând astfel primul set cupă o oră și 7 minute de joc.

Simona Halep a început cu stângul setul doi. A servit prima iar australianca a reușit să facă brake.

Însă a reușit să își recâștige punctul prin re-brake, astfel că sorul s-a egalat în setul doi la 1-1. A urmat la serviciu, l-a câștigat și a preluat conducerea cu 2-1, după care a mai făcut un brake și s-a distanțat la 3-1. Ca mai apoi să câștige setul doi cu 6-2. Simona și-a adjudecat victoria în fața australiencei după o oră și 42 de minute de joc.

Este pentru a doua oară în 2013 când Simona Halep o învinge pe Samantha Stosur, după victoria de la Ciinncnati.

La final de meci, Samantha Stosur a felicitat-o pe Simona Halep pentru anul extraordinar pe care l-a avut în 2013.

Simona Halep a mulțumit sponsorilor, organizatorilor și celor prezenți la meciuri.  După care a spus că își dorește să vină din nou la anul la turneul de la Moscova.

Finala de la Moscova a fost a opta jucată de româncă, din carieră și a cincea din 2013, toate câștigate în acest an.

Halep a câștigat anul acesta patru turnee, la Nuernberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta și New Haven, după ce pierduse finalele de la Bruxelles (2012) și Fes (2010, 2011).

Pentru câștigarea finalei de la Moscova  Simona Halep va primi un cec în valoare de 132.470 dolari și 470 puncte WTA.

Punctele câștigate azi la Moscova o vor propulsa pe Simona Halep pe locul 14 în ierarhia mondială.