Simona Halep, calificată în turul doi al turneului de la Cincinnati

Simona Halep s-a calificat luni seară, în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul turneului Masters de la Cincinnati după ce a învins-o pe Su-Wei Hsieh.

simona halepRevenită în circuit după o pauză de trei săptămâni, provocată de o accidentare, Simona Halep a început cu dreptul turneul de tenis de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2,369,000 dolari.

Românca s-a impus în trei seturi în fața jucătoarei din Taipei, după o oră și 50 de minute de joc.

Simona s-a încălzit mai greu, astfel că primul set l-a pierdut în tie-break cu 6-7(5-7). A revenit furtunos în meci și a câștigat setul doi cu 6-1 iar pe cel de-al treilea cu 6-2.

În turul doi la simplu, Simona Halep va avea o adversară redutabilă, pe franțuzoaica Marion Bartoli, a opta favorită a turneului de la Cincinnati. Nimeni alta decât câștigătoarea de anul acesta de la Wimbledon.

Pentru accederea în turul doi, Simona Halep și-a asigurat un cec în valoare de 12.200 de dolari și 70 puncte WTA.

În primul tur la simplu se mai află și Sorana Cîrstea, finalista turneului Masters de la Toronto.