Simona Halep, calificată în premieră în sferturi de finală la Wuhan

Simona Halep s-a calificat miercuri, pentru prima dată în carieră, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Wuhan din China, dotat cu premii în valoare de 2,28 milioane dolari.

simona halepSimona Halep, a patra favorită a turneului, s-a impus miercuri, în optimi de finală, în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, în fața jucătoarei Iaroslava Șvedova din Kazahstan.

Halep s-a impus după o oră și 15 minute de joc, asigurându-și un cec în valoare de 54.230 dolari și 190 de puncte WTA.

Am încercat să dau tot ce am mai bun și cred că am reușit. Sunt foarte mulțumită de modul în care am jucat la turneele mari și sunt mulțumită că joc în aceeași notă și aici, unde sper să câștig fiecare meci. A fost destul de greu să joc astăzi atât împotriva adversarei cât și a vântului, așa că mă bucur că am câștigat în două seturi”, a declarat Halep după victorie.

În sferturile de finală, românca va juca cu americanca Madison Keys, cap de serie numărul 8 la Wuhan.

Dacă va câștiga turneul de la Wuhan iar poloneza Agnieszka Radwanska nu merge mai departe de optimi de finală, Simona Halep revine de luni, pe locul trei mondial.