Simona Halep, calificare uriaşă pentru a treia oară în carieră în sferturi la Australian Open

Simona Halep a făcut un meci fabulos, luni, în optimi de finală la Australian Open. Românca s-a calificat pentru a treia oară în carieră în sferturi de finală la turneul de la Melbourne.

Simona Halep şi-a adjudecat primul set al partidei cu japoneza, după 42 de minute de joc, cu scorul de 6-3. După ce la 3-2 pentru japoneză, Halep a salvat patru mingi de break, românca s-a dezlănţuit şi a închis setul pe serviciul adversarei.

Setul doi a fost la discreţia româncei care deşi şi-a pierdut serviciul în debut, s-a impus mult mai lejer decât în primul set, scor 6-2 şi merge în sferturi de finală pentru a treia oară în carieră.

Prima dată s-a calificat în sferturi în 2014, apoi în 2015. În 2016 şi 2017, Halep a fost eliminată în primul tur la Australian Open.

În sferturi, Halep ar putea juca cu cehoaica Karolina Pliskova. Pentru accederea în sferturi la Australian Open, Halep are asigurat un cec în valoare de 440.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA.