Simona Halep, calificare rapidă în semifinale la turneul de tenis de la Toronto

Simona Halep, a doua favorită la Tronoto, şi deţinătoarea trofeului în 2016, a învins-o pe Caroline Garcia în două seturi, scor 6-4, 6-3 în sferturi de finală la Toronto. Halep s-a calificat astfel pentru al doilea an consecutiv în semifinalele comeptiţiei.

halep simonaRomânca a jucat foarte bine, şi a reuşit să încheie meciul în minim de seturi duoă doar o oră şi 11 minute de joc.

Halep s-a grăbit să termine repede partida întrucât peste câteva ore va juca în semifinale pentru calificarea în finală.

Românca ar putea să joace în semifinale cu Elina Svitolina. Calificarea în semifinale îi asigură româncei un cec în valoare de 122,190 de dolari şi 350 de puncte WTA.

Dacă va câştiga turneul, pe clasamentul intermediar, de luni, Simona Halep va deveni numărul unu mondial întrucât Karolina Pliskova are de apărat 900 de puncte la turneul de tenis de la Cincinnati. În timp ce Simona Halep are de apărat doar 350 de puncte.