Simona Halep, calificare lejeră în turul trei la US Open 2016

Simona Halep defilează la US Open. Semifinalista din 2015 s-a calificat în runda a treia a turneului US Open, după ce a învins-o pe cehoaica Lucie Safarova cu 6-3, 6-4.

simona halepSimona Halep s-a impus joi seară, în turul doi în fața cehoaicei Lucie Safarova, în două seturi, scor 6-3, 6-4, după oră și 27 de minute de joc desfășurat pe arena Arthur Ashe, cu acoperișul tras.

În turul trei la US Open, Simona Halep va juca cu unguroaica Timea Babos. Halep (24 ani) a învins-o pe Babos (23 ani, 34 WTA) în ambele dueluri de până acum, în 2013, în sferturi la Budapesta, cu 7-5, 6-1, și în 2015 în optimi la Guangzhou, cu 6-4, 6-0.

Calificarea în turul trei îi asigură lui Halep un cec de 140.000 dolari și 130 puncte WTA.

Irina Begu și Raluca Olaru au fost învinse joi seară, în turul inaugural la dublu feminin, cu scorul de 6-7 (5), 6-4, 6-3 de cuplul Jelena Ostapenko (Letonia)/Andrea Petkovic (Germania).

Venus Williams a bifat joi seară, cea de-a 70-a victorie la US Open. Venus Williams, s-a impus cu 6-2, 6-3 în turul secund în fața jucătoarei Julia Goerges.

În timp ce Serena Williams a reușit joi a 306-a sa victorie de Mare Șlem, egalând recordul compatrioatei sale Martina Navratilova.