Simona Halep, calificare fără probleme în sferturi de finală la turneul de la Cincinnati

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati, dotat cu premii totale de 2.536.154 dolari.

halep simonaSimona Halep a defilat în partida cu letona Anastasija Sevastova. din optimile de finală de la Cincinnati. Românca a obținut victoria într-o oră și 18 minute, impunându-se cu 6-4, 6-3.

Halep a făcut 4 duble greșeli în acest meci, a reușit 15 winners și a adunat 28 de erori neforțate. Sevastova a avut 14 winners și nu mai puțin de 36 de erori neforțate.

Simona Halep are acum 5-3 în meciurile directe cu Sevastova (27 ani, 16 WTA), pe care a învins-o în ultimele patru confruntări. Precedentele trei au fost anul trecut în finală la București, cu 6-0, 6-0, anul acesta la Stuttgart, cu 6-3, 6-1, în sferturi, și în semifinale la Madrid, cu 6-2, 6-3.

Halep și-a asigurat un cec de 60.105 dolari și 190 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe învingătoarea dintre Johanna Konta (Marea Britanie) și Dominika Cibulkova (Slovacia).

În anul 2015, Simona Halep a pierdut finala la Cincinnati în fața Serenei Williams, iar anul trecut s-a oprit în semifinale, fiind învinsă de Angelique Kerber.