Simona Halep, calificare fabuloasă în sferturi de finală la Wimbledon

Simona Halep, numărul doi mondial, s+a calificat luni, pentru a treia oară în carieră, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Românca a învins-o în optimi pe bielorusa Victoria Azarenka.

halep simonaSimona Halep a câştigat primul set la tie-break cu 7-6(7-3), deşi fusese condusă de Azerneka cu 2-0, 4-2 şi 6-5.

Halep a defilat în setul doi unde a condus cu 5-0, şi 5-1, scor la care a ratat prima minge de meci. Au mai urmat încă două mingi de meci ratate pe serviciul adversarei, dar cea de-a aptra şansă a fost fructificată de Halep.

Românca a reuşit să se califice astfel pentru a treia oară în carieră şi pentru al doilea an consecutiv, în sferturi de finală la Wimbledon unde va juca cu Johanna Konta.

Pentru accederea în sferturi de finală la Wimbledon, Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 275,000 de lire sterline şi 430 de puncte WTA.