Simona Halep, calificare dificilă în sferturi la Madrid. Românca a vrăjit-o pe Samantha Stosur

0 4

Simona Halep este la doi pași de a cuceri din nou turneul de tenis de la Madrid. Românca, a treia favorită a turneului de tenis patronat de românul Ion Țiriac, a izbutit să o învingă pe Samantha Stosur.

halep simonaRomânca s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-4, după o oră și 51 de minute de joc.

A fost pentru a zecea oară când cele două jucătoare s-au întâlnit în meciuri oficiale. Halep a bifat a șasea victorie în fața australiencei.

În sferturi de finală, Simona Halep va juca cu Coco Vandeweghe.

Din păcate, Irina Begu a ratat calificarea în sferturi. Românca a fost învinsă în două seturi, scor 6-1, 7-5 de olandeza Kiki Bertens.

Simona Halep și Irina Begu vor juca joi, în sferturi de finală la dublu feminin contra perechii formate din Sania Mirza și Yaroslava Shvedova.